Köögi ergonoomika põhiprintsiibid
ENDA KÖÖKI KAUA ÕHTUTI PLANEERIMIDES MÕTLETE TAVALISELT ESTEETIKALE. KUID VEELGI OLULISEM KUI MUGAVUS ON TURVALISUS. MILLISTEL PÕHIMÕTETEL PÕHINEB SIIS KÖÖGI ERGONOOMIKA?
Ekspress mööbel – köögimööbel eritellimusel Tallinnas
Mööbli tellimine.
Vältige takistusi. Mööblile kohta valides ei tuleks arvestada ainult harmooniaga värvide ja tekstuuride vahel. Garnituuri valides kaaluge: kas on mugav painutada end juurdepääsuks madalamatele kappidele või sirutuda ülemisele riiulile? Kas vahekäigus on piisavalt ruumi? Mõtle kus paigutada uksed, külmkapp, ahi. Köögis peab saama liikuda ka juhul, kui mõni neist on avatud.
Köögi mugavuse jaoks on olulised köögimööbli vertikaalsed mõõtmed ja seadmed. Tööpinna ühesugune kõrgus loob pideva töö tasapinna, millel toimetamine on lihtne. See võimaldab teil kergesti toiduvalmistamise ajal liikuda nõudega pliidilt tööpinnale ja tagasi.
Kui teil on alaselja probleemid, tellige mitmetasandiline köögimööbel. Naistele, kasvuga 170 cm on piisav, kui paigutada valamu 10 cm kõrgemale ja töölaud pliidist madalamale (selle standardkõrgus on 85 cm). Selle tulemusel muutub kummardamisel nurk pidevalt ja perenaine on vähem väsinud.
Väikesed köögid ja nipid. Kahtlemata, kui räägime väikestest köökidest, on esimene oluline ergonoomika ja mugavus. Võite kasutada ruumi akna all – paigaldada madalad kapid. Või säästa ruumi kasutades tehnikat kombineeritud funktsioonidega (ahju mikrolaine režiimil). Oluline on korraldada õigesti nurgakapp – kasutades erinevaid nurgasüsteeme, mahutad palju köögiriistu. Soovitav on loobuda suurest hulgast dekoratiivsetest elementidest köögi fassaadil – garnituur olgu lakooniline ja funktsionaalne.
Silmapiiril.
Kõik, mida vajate – olgu käeulatuses. Samavõrd oluline, millisel kõrgusel on asetsevad riiulid ja sahtlid. Köögitehnika üldkõrguse saab jagada neljaks tsooniks.
Millisel kõrgus on riiul, milleni ulatub ilma redelita keskmise pikkusega naine? Kus lõpeb “mugav” ja algab “pole nähtav”?
• Väga madal: põrandast 40 cm. See tsoon on kasutamiseks ebamugav, halvasti jälgitav. Seda saab kasutada kesmise suurusega esemete hoidmiseks, mida ka harva kasutate.
• Madal: 40-75 cm. Sellel kõrgusel sahtlites, riiulitel või kapis võite hoida suuri köögiriistu ja kodutehnikat. Alla vaadata pole liiga mugav.
Köögiriistad, nõud, maitseained – st see, mida te sageli kasutate, peaks asuma kohe silmade kõrgusel.
• Keskmine: 75 kuni 190 cm. Sellel tasandil on kergesti nähtav kogu varustus – hea koht väikestele asjadele. Sellel tasandil on hea hoida taldrikud, nuge ning teisi sagedamini kasutatavaid köögitarbeid.
• Kõrge: üle 190 cm. kõnealuses valdkonnas saate paigaldada teise rea riiulid – kuid ainult siis, kui väga vajalik. Pidage meeles, et iga kord, et saada kätte vajalik asi, peate appi võtma redeli või tooli. Kui väljavaade ei hirmuta sind, pane neeile riiulitele kerged ja purunematud asjad.
Innovative köögikapid
Ohutus.
• seinakapid paigutage vastavalt inimese kasvule, kes majas peamiselt kokk. Näiteks perenaisele pikkusega 170 cm sobib 45 cm tööpinnast kõrgem kapp. Vastasel juhul on muhud laubal vältimatud.
• ventilatsioon toimib kõige tõhusamalt, kui need viiakse elektripliidist 70-75 cm kaugusele või 75-80 cm kaugusele gaasipliidist.
Ventilatsioon gaasipliidi kohal peab olema suurem kui elektripliidi kohal.
• Pliidiplaat peaks olema vahekäigu pool, et ei lööks end kogemata kuumade pottide ja pannide vastu.
• Pliidi ja valamu vaheline kaugus peab olema vähemalt 400 mm.
See ala võib võtta tööpind.
• kaugus pliidi ja akna vahel peab olema vähemalt 45 cm, muidu on oht tulekahjuks kardinate läh FRANKE Valamud
FRANKE – on köögivalamute tootja Šveitsist. Praeguseks on FRANKE tooted esindatud kogu maailmas. Ettevõte asutati 1911. Esimene FRANKE köögivalamu sündis 1925. FRANKE – see on maailma suurim köögivalamute tootja ja on igavesti …